Výukový portál první pomoci – mýty a postupy
Na tomto místě naleznete odborné aktuální informace ze světa první pomoci a medicíny obecně. Na internetu je obrovské množství informací, často z nespolehlivých zdrojů. Všechny naše články, které zde naleznete, prošly důkladnou kontrolou profesionálních zdravotníků a za informacemi si stojíme. Většinu článků jsme napsali sami, na některé pouze odkazujeme s uvedením zdroje.
Veškerý obsah prošel důkladnou kontrolou profesionálních zdravotníků a za informacemi si stojíme.
MÝTY PŘI POSKYTOVÁNÍ PRVNÍ POMOCI
SITUACE
SPRÁVNĚ
jak správně činnosti provádět, zachránit život
ŠPATNĚ!
může přivodit smrt, nebo poranění
Epileptický záchvat: Postižený má křeče celého těla, chroptí a kůže v obličeji je namodralá.
Postarejte se „jen“ o to, aby se postižený o nic neporanil. Nesnažte se ho držet, nikdy mu nic nevkládejte do úst!
Postiženého přidržte v poloze na boku. Pokud je to nutné, pak i násilím. Otevřete mu ústa a vložte mu mezi zuby něco tak, aby mohl dýchat.
Požití saponátu: Dítě ve chvilce nepozornosti ochutnalo obsah nádoby.
Ponechte dítě v klidu, nedávejte mu nic k jídlu ani k pití a zavolejte ZZS (linka 155). Ústní dutinu můžete případně vypláchnout malým množstvím studené vody.
U dítěte vyvolejte zvracení. Také mu dejte vypít velké množství tekutiny.
Postižený má po nehodě v hrudníku nebo břiše zabodnutý předmět.
Uklidněte postiženého. Předmět nikdy nevyndavejte a okamžitě volejte linku 155. Pokud byste předmět vyndali, krvácení se může dramaticky zhoršit.
Vytáhněte co nejrychleji předmět z těla, aby se postiženému ulevilo.
Postižený má na paži malou, zhruba 4 cm dlouhou řeznou ránu, která slabě krvácí.
Drobná poranění překryjte sterilním hotovým obvazem nebo sterilními čtverci z lékárničky, příliš je neutahujte a vyrazte na chirurgickou ambulanci.
Použijte hotový obvaz z lékárničky a ten opravdu pevně utáhněte. Ideálně tak, aby postižený končetinu necítil. Pokud ji bude i přes utažení cítit, použijte ještě škrtidlo.
Postižený má hlubokou ránu na paži, ze které rytmicky vystřikuje krev.
Ránu okamžitě stlačte rukou - buď vy, nebo sám postižený. Pak přiložte tlakový obvaz. Pokud bude rána i dál silně krvácet, použijte škrtidlo. Nehledejte tlakový bod. Volejte 155.
Najděte lékárničku, vyjměte z ní trojcípý šátek a obvažte ho okolo rány. Zkuste také najít tlakový bod a zatlačte na něj.
Drobná popálenina: Opařili jste se při vaření. Rána není rozsáhlá, pokožka pálí a je červená. Za chvíli se objeví puchýř.
Okamžitě po popálení zchlaďte poraněnou část těla pod tekoucí studenou vodou. Chlaďte, dokud nepocítíte úlevu. Podle rozsahu popálení pak zvažte, zda je nutné ošetření u lékaře.
Puchýře strhněte a popálenou plochu namažte jakýmkoli tukem, který doma najdete. Máslem, sádlem, olivovým olejem...
Jste přímými svědky požáru - hoří rodinný dům.
Zhodnoťte situaci a zavolejte hasiče. I ze zdánlivě malého požáru mohou vzniknout toxické látky, které vás mohou ohrozit, a i malý plamínek může velmi rychle změnit ve velký požár. Vždy tedy velmi dobře zvažte, zda se budete pokoušet o záchranu svépomocí. V kouři snadno ztratíte orientaci a mokré hadry, silné rukavice ani šátek přes ústa nejsou zárukou bezpečnosti.
Okamžitě vběhněte do hořícího domu a uvnitř zjistěte, jestli tam někdo je. Pokud ano, pokuste se ho vytáhnout ven.
Jak správně probíhá nepřímá srdeční masáž?
Hrudník stlačujte uprostřed - na hrudní kosti - a do to hloubky zhruba 5 centimetrů a při frekvenci 100 stlačení za minutu. Paže mějte propnuté v loktech. Protože v praxi není možné hloubku stlačení změřit, je velmi důležitý praktický nácvik na figuríně. Bez něj nebudete mít odhad, jak hluboko zmáčknout.
Hrudník stlačujeme jen zlehka, abychom postiženému neublížili. Případně hrudník stlačujeme co největší silou tak, abychom hrudní kost dostali co nejníže.
Jak poznat, že došlo k obnovení základních životních funkcí?
Pokud postižený nedýchá, s resuscitací nepřestávejte. Když se postižený začíná bránit, vidíte pohyby víček a hlavně začíná sám dýchat, dochází k obnovení životních funkcí.
Pravidelně zkoušíme nahmatat puls na zápěstí.
Postižený se nehýbe a objevují se u něho jen ojedinělé nepravidelné nádechy.
Okamžitě začněte s resuscitací. Zavolejte 155. Postižený má s největší pravděpodobností zástavu krevního oběhu.
Otočte postiženého do stabilizované polohy a provádějte umělé dýchání.
Přijíždíme mezi prvními k dopravní nehodě.
Pokud je to možné, zastavte před místem nehody a spusťte výstražná světla. Oblékněte si reflexní vestu a zatáhněte ruční brzdu. Zamyslete se, kde se nacházíte. A následně obhlédněte situaci. Pokud jsou zranění, spočítejte, kolik jich je, a volejte 155. Po skončení hovoru nikam nevolejte, dispečerka vám může volat zpátky.
Rychle vyběhněte z auta a okamžitě začněte s pomocí prvnímu z účastníků nehody, na kterého narazíte.
Děti vylezly na střechu železničního vagónu a jedno z nich zasáhl elektrický proud.
Dbejte na vlastní bezpečnost. Nedotýkejte se postiženého, dokud si nejste 100% jistí, že už není v kontaktu se zdrojem. U vysokého napětí se k postiženému nepřibližujte ani na několik metrů, dokud není zdroj vypnutý. Zavolejte 155 a vyčkejte.
Vylezte za nimi na vagón, dítě přesuňte dolů a zahajte resuscitaci.
Vidíte, jak se v rybníku někdo topí.
Nikdy nehazardujte s vlastním životem. Nejdříve zakřičte o pomoc, aby o tom, že se někdo topí, věděli i další lidé. Zkuste tonoucímu podat větev, hodit lano, cokoli, čeho by se mohl chytit. Zavolejte linku 155. Nikdy neskákejte do neznámé vody a myslete na to, že tonoucí, který se bojí o život, vás, pokud neovládáte techniky záchrany tonoucího, snadno stáhne pod vodu a utopíte se oba.
Důležitá je rychlost. Skočte pro postiženého, vytáhněte ho na břeh a začněte s resuscitací.
PODROBNÉ POSTUPY PRVNÍ POMOCI
SEZNAM ČLÁNKŮ
Odborné články
- Postupy v první pomoci
- Akutní stavy
- Onemocnění
- Poranění
Ze světa medicíny
VÝBĚR ČLÁNKŮ
Guidelines KPR 2021
V roce 2021 vydala Evropská resuscitační rada nová doporučení pro resuscitaci. Původní pětiletý interval vydávání guidelines byl o rok...
Příznaky epileptického záchvatu a první pomoc
Epilepsie je neurologické onemocnění, které se projevuje opakovanými epileptickými...