Guidelines KPR 2021

Naučte se správně resuscitovat v našich kurzech první pomoci

V roce 2021 vydala Evropská resuscitační rada nová doporučení pro resuscitaci. Původní pětiletý interval vydávání guidelines byl o rok prodloužen kvůli pandemii Covid-19. Guidelines obsahují doporučené postupy pro resuscitaci pro profesionální i laické záchranáře. Tato doporučení jsou základním stavebním kamenem pro záchranné složky celého světa i pro výuku první pomoci. Každý, kdo to myslí s výukou první pomoci vážně, se těmito doporučeními řídí.

V guidelines 2021 nejsou pro první pomoc žádné zásadní inovace. Algoritmus KPR zůstává stejný.

Umělé dýchání. Neustále opakovaný dotaz na kurzech první pomoci. Má smysl provádět umělé dýchání? Všude nám říkají, že se již umělé dýchání nedělá. Umělé dýchání není potřeba. Vždyť i na obrázcích v metru není umělé dýchání uvedeno,... Jak to tedy skutečně je?
Umělé dýchání je součástí KPR. Kdo říká něco jiného, neřídí se doporučeními pro resuscitaci. Jsou zde ovšem 2 zásadní podmínky:

1. Musíte se umělé dýchání nejdříve naučit.
Proto je v návodech ve veřejných prostorách uvedena pouze nepřímá srdeční masáž a pokud voláte ZZS a na místě je zjištěna zástava krevního oběhu, vysvětlí vám dispečer "jen" nepřímou srdeční masáž a nebude vám vysvětlovat, jak provádět umělé dýchání. Protože bez předchozího praktického nácviku nemáte velkou šanci dělat umělé dýchání správně.

2. "Musíte se na to cítít".
V době pandemie si většina lidí neumí představit, že by prováděla umělé dýchání u někoho, koho nezná. Dalšími překážkami může být poranění obličeje, krev/ zvratky na obličeji, nebo se na to prostě jen necítíte. Není to žádná ostuda a nikdo vás za to nebude trestat! Je to zcela přirozené. Pokud se na to necítíte, dělejte nepřímou srdeční masáž. Jinak se na situaci budete pravděpodobně dívat, pokud bude pacientem někdo, koho znáte, člen rodiny,...

Pojďme se podívat na doporučený postup KPR pro veřejnost:

  • Vždy myslete na vlastní bezpečnost
  • Zjistěte stav vědomí: Oslovte pacienta, zatřeste s ním, popřípadě použijte bolestivý podnět. Pokud je v bezvědomí, zkuste přivolat pomoc kolemjdoucích lidí a zkontrolujte stav dýchání.
  • Zkontrolujte dýchání: Zakloňte hlavu a poslechněte si dýchání pacienta, pokud dýchá normálně, otočte pacienta do zotavovací polohy. Pokud slyšíte chroptění, nevidíte dechové pohyby, nebo neslyšíte vůbec nic, zahajte NEPRODLENĚ KPR.
  • Zavolejte ZZS: Vytočte linku 155 a zapněte si hlasitý odposlech. Budete potřebovat obě ruce!
  • Zahajte resuscitaci: Stlačujte na prostředku hrudní kosti do hloubky 4 – 6 cm. Frekvence kompresí je 100 – 120 za minutu. Nebojte se, že pacientovi ublížíte. S největší pravděpodobností má zástavu krevního oběhu a tady už můžete jen pomoct.
  • Umělé dýchání: Doporučený postup je provést 2 vdechy po 30 stlačeních hrudníku, tedy v poměru 30:2. Nedýchejte v případě, že to neumíte, nebo se na to necítíte. Základem je vždy co nejlépe prováděná nepřímá srdeční masáž.
  • AED: Jakmile je AED dostupné využijte ho!

Kompletní guidelines naleznete zde: www.cprguidelines.eu

Algoritmus základní KPR

Chcete se naučit mnohem více a vše si důkladně prakticky vyzkoušet? Chcete se učit od profesionálních záchranářů? Vyberte si z naší nabídky kurzů první pomoci a my Vás vše naučíme!