Poranění elektrickou energií

MÝTY PŘI PORANĚNÍ ELEKTŘINOU

SITUACE

SPRÁVNĚ

jak správně činnosti provádět, zachránit život

ŠPATNĚ!

může přivodit smrt, nebo poranění

Děti vylezly na střechu železničního vagónu a jedno z nich zasáhl elektrický proud.
Dbejte na vlastní bezpečnost. Nedotýkejte se postiženého, dokud si nejste 100% jistí, že už není v kontaktu se zdrojem. U vysokého napětí se k postiženému nepřibližujte ani na několik metrů, dokud není zdroj vypnutý. Zavolejte 155 a vyčkejte.
Vylezte za nimi na vagón, dítě přesuňte dolů a zahajte resuscitaci.

Naučte se správnou první pomoc v našich kurzech první pomoci

Závažnost a rozsah poranění elektrickým proudem závisí na více faktorech. Hlavní roli hrají typ proudu (střídavý či stejnosměrný), jeho intenzita, délka kontaktu člověka s proudem, dráha kudy proud tělem procházel i odpor těla člověka (odpor je výrazně snížen při mokré pokožce). Střídavý proud má větší potenciál navodit elektrickou nestabilitu srdce a způsobit tak závažné poruchy srdečního rytmu.

Elektrický proud vždy do člověka někudy vstoupí a také musí někudy vystoupit. V těchto místech jsou velmi často viditelné popáleniny. Pokud jde o poranění vysokým napětím, často se jedná o rozsáhlé popáleniny III. i IV. stupně.

Elektrický proud v organismu prochází nejsnáze cévami a nervy. Všude, kudy proud procházel uvnitř těla, může způsobit závažná poškození tkání, která navenek nejsou vidět. Kromě vnějších popálenin tak může mít pacient i značná vnitřní poranění.

Stav pacienta závisí na všech výše uvedených faktorech a může se lišit od nezávažných komplikací až po náhlou zástavu krevního oběhu či rozsáhlé popáleniny. Někdy jsou také k poranění elektrickým proudem přidružena další poranění (člověk po poranění elektrickým proudem spadne z výše apod).

Jak pomoci člověku při poranění elektřinou se dozvíte i v našem e-learningu nebo podrobněji v kurzech první pomoci.

Příznaky:

  • Bezvědomí či méně závažné poruchy vědomí
  • Poruchy srdečního rytmu až zástava krevního oběhu
  • Poruchy dýchání až bezdeší
  • Křečové stavy (pacient se nemůže pustit vodiče kvůli svalové křeči)
  • Popáleniny
  • Jiná poranění

Hlavní zásady:

  • V tomto případě obzvlášť platí: Dbejte na svoji bezpečnost!!!
  • Jako první vždy zajistěte vypnutí elektrického proudu (pokud lze). Pokud není možné vypnout přívod elektrického proudu, u úrazů nízkým napětím se můžete pokusit dostat pacienta z dosahu elektrického proudu nějakým NEVODIVÝM předmětem. U úrazů vysokým napětím to NIKDY nedělejte, hrozí, že elektrický proud „přeskočí“ na vás i na vzdálenost několika desítek centimetrů (vytvoří se elektrický oblouk).
  • Dále postupujte dle stavu pacienta.

První pomoc:

  • Pacient při vědomí: Vyptejte se na obtíže, zavolejte ZZS případně můžete pacienta zavézt na vyšetření sami (pokud to jeho stav dovoluje).
  • Pacient v bezvědomí a normálně dýchá: Uložte ho do zotavovací polohy, volejte ZZS, pravidelně kontrolujte dýchání. Pokud má pacient popáleniny, postupujte dle první pomoci u popálenin.
  • Pacient v bezvědomí a nedýchá normálně: Volejte ZZS, zahajte KPR.

V dalším článku se dozvíte, jak postupovat při obstrukci dýchacích cest.

POPÁLENINA ZPŮSOBENÁ ELEKTRICKÝM PROUDEM

Autor článku: Bc. Martin Smolík, DiS., vedoucí školícího střediska WorkMed s.r.o., získal svou dlouholetou praxi jako zdravotnický záchranář u zdravotnické záchranné služby, kde doposud působí.

Zdroj: informace získané studiem v oboru Diplomovaný zdravotnický záchranář, zkušenostmi u ZZS, doplněné z odborné literatury: Štětina Jiří, a kolektiv. Zdravotnictví a integrovaný zachranný systém při hromadných neštěstích a katastrofách. Praha: Grada, 2014. ISBN 8024791536.

Chcete se naučit mnohem více a vše si důkladně prakticky vyzkoušet? Chcete se učit od profesionálních záchranářů? Vyberte si z naší nabídky kurzů první pomoci a my Vás vše naučíme!