Poranění páteře a míchy
Páteř vytváří oporu pro celé tělo a umožňuje jeho pohyb. Je tvořena sloupcem krčních, hrudních, bederních, křížových a kostrčních obratlů (3-5 kostrčních obratlů srostlých v kostrč). Páteř je přirozeně esovitě prohnutá dopředu i dozadu. Při vybočení páteře do strany mluvíme o skolióze. V dutině obratlů je uložena mícha, kterou obratle chrání. Poranění páteře může být izolované (bez poranění míchy) nebo spojené s poraněním míchy.
- Dopravní nehody
- Pády z výšek
- Sportovní úrazy
Příznaky poranění páteře a míchy:
- Bolest hlavy, krku, zad, beder
- Ztráta hybnosti, mravenčení nebo necitlivost dolních případně horních končetin
- Mohou být přítomny poruchy vědomí, dýchání
- Pacient se může pomočit či pokálet
Na možnost poranění páteře myslete hlavně podle mechanismu poranění. Téměř všechna poranění páteře a míchy mají společný mechanismus - pacient se nejdříve rychle pohyboval a pak prudce zastavil.
První pomoc:
- Základní pravidlo zní: Pokud máte podezření na poranění páteře, s pacientem nemanipulujte, pokud to není nezbytně nutné. Nezbytně nutné je to v případě, že je třeba zahájit KPR, v případě, že je třeba zastavit masivní krvácení a není to možné v poloze, ve které se pacient nachází a v případě, že pacientovi hrozí bezprostřední nebezpečí (požár, výbuch).
- Pokud není třeba s pacientem manipulovat, nechte ho v poloze, v jaké se nachází, zajistěte tepelný komfort případně psychickou podporu a vyčkejte příjezdu ZZS.
- Pokud je pacient v bezvědomí a normálně dýchá, nechte ho v poloze, v jaké se nachází a pravidelně kontrolujte jeho stav. Pokud by krvácel z dutiny ústní nebo zvracel, uložte ho do zotavovací polohy.
- Pokud je pacient v bezvědomí a nedýchá normálně, šetrně ho přetočte na záda a zahajte okamžitě KPR.
- Při podezření na poranění páteře minimalizujte záklon hlavy při umělém dýchání.
V dalším článku se dozvíte jak se zachovat při poleptání.
Jaké jsou další mýty v oblasti zdraví a akutních stavů?
- Postupy v první pomoci
- Akutní stavy
- Onemocnění
- Poranění