Výživa při osteoporóze

Co je osteoporóza

Osteoporóza je odvozena od řeckých slov osteo- kost a poros- otvor. Je charakteristická tzv. řídnutím kostí, ztenčujícími se trámci kostí, vedoucím ke křehnutí a snazšímu zlomení. Nejčastěji postihuje krček stehenní kosti- femur, předloktí- radius a ulna, páteřní obratle.

Rizikové faktory

  • Onemocnění postihuje primárně ženy ve vyšším věku.
  • Ženy jsou tímto onemocněním ohroženy často již v období menopauzy a po ní, kdy dochází ke snížení hladiny pohlavních hormonů.
  • Stejně tak jsou ohroženi jedinci, kteří mají stereotypní stravu a také osoby s nízkou nebo nulovou fyzickou aktivitou. Sedavý způsob života vede k odbourávání kosti a její nedostačené novotvorbě.
  • Osteoporózou mohou být ohrožení také kuřáci, osoby s velmi nízkou hmotností, pravidelní konzumenti alkoholu, či lidé užívající některé druhy léků (např. glukokortikoidy).
  • Dnes již není výjimkou, že je osteoporóza diagnostikována i u mladých lidí.

Základy prevence

Základní pilíře zdravé výživy v prevenci osteoporózy jsou potraviny bohaté na:

  • vitamin D
  • vápník
  • hořčík
  • vitamin K
  • fosfor

Je důležité omezit požívání alkoholických nápojů a zanechat kouření. Společně s výživou je potřeba dbát také na pravidelnou pohybovou aktivitu. Jako velmi prospěšný se ukazuje být odporový trénink, při kterém se hustota kostí zvyšuje. Je však vítaný jakýkoliv pravidelný pohyb, důležité je, že při něm posilujeme svalovou hmotu a podporujeme stabilitu kostry.

Potraviny vhodné v prevenci a léčbě osteoporózy

Vápník

Zcela zásadní jsou ve výživě potraviny bohaté na vápník. V tabulce níže jsou vybrány nejvýznamnější zdroje vápníku s množstvím vápníku na obvyklou porci. U osob trpících osteoporózou nebo osob rizikových, je potřeba dbát na zvýšený přísun vápníku, ideálně v množství 1000–1200 mg/ den. Lze jej čerpat z rostlinných i živočišných potravin, v živočišné podobě je lépe vstřebatelný. Důležité je příjem potravin vhodně rozdělit do několika porcí během dne a zároveň naplánovat jednu porci na noc, abychom využili vstřebatelnost vápníku do organismu na maximum.

Potravina Obvyklá porce Obsah vápníku v porci (mg)
Sýr Ementál 30 g/ 2 plátky 266
Sýr Eidam 30% tuku v sušině 30 g/ 2 plátky 207
Sýr Niva 40 g 254
Tvaroh měkký tučný 100 g 366
Jogurt bílý 150 g 270
Mandle- jádra 26 g/ 12 mandlí 62,4
Sýr žervé 15 g/ 1 lžička 48
Sardinky v oleji 100 g 354
Kefír 225 g/ 1 sklenice 270
Mléko polotučné- 2 % tuku 210 g/ 1 sklenice 235

Zdroj: https://www.ikem.cz/cs/osteoporoza-prevence-a-lecba/a-1998/

Vitamín D

Společně s vápníkem je potřeba myslet na dostatek vitamínu D, který je nezbytný pro účinnou absorpci a zpracování vápníku ve střevě a celkový metabolismus kostí. Doporučený denní příjem vitamínu D je 400 IU do 50 let věku a 800 IU nad 50 let věku. Nedostatek vitamínu D je i v našem podnebním pásmu relativně častý. Důvodem může být malá expozice slunci, především u starších osob, které již nechodí tolik ven nebo časté užívání ochranných prostředků s UV faktorem. Zde je potřeba zmínit, že je důležité chránit kůži před UV zářením, nicméně je dobré alespoň v malých pravidelných dávkách vystavili kůži slunci i bez ochranných krémů, abychom načerpali vitamin D.

Dále můžeme vitamín D získat z potravin, nejčastěji z ryb a mléčných výrobků. Orientační množství vitamínu D ve vybraných potravinách je uvedeno v tabulce níže.

Vitamín D i vápník můžeme hledat i v rostlinných zdrojích. Je však potřeba brát v úvahu, že rostlinné zdroje mohou obsahovat látky, narušující vstřebávání vápníku, jako jsou fytáty (v obilovinách) nebo kyselina šťavelová (u zelených druhů zeleniny). I nadměrné množství vlákniny může omezovat vstřebávání vápníku, proto je dobré, tyto potraviny v jídelníčku konzumovat odděleně od potravin s vysokým obsahem vápníku.

Pokud je potřeba suplementovat vápník nebo vitamin D z důvodu jeho nedostatečného množství ve stravě nebo omezenému vstřebávání, lze tak učinit za asistence lékaře. Pravdou ale zůstává, že nejlépe využité budou vitamíny a minerály ve své přirozené formě a je proto důležité dbát na pestrou stravu po celý svůj život.

Potravina Vitamín D (IU)
Losos 480
Makrela 120
Pstruh mořský 440
Sardinka 400
Sardinky v oleji 200
Sardinky v tomatu 320
Sleď nakládaný 640
Sleď 920
Sumec 20
Šproty 520
Tuňák 240
Tuňák v oleji 120
Úhoř 1600
Uzený losos 200
Ementál 45 % 120
Gouda 40
Máslo 40
Parmezán 24
Šlehačka 40

Zdroj: https://www.ikem.cz/cs/osteoporoza-prevence-a-lecba/a-1998/

Autor článku: Bc. Lucie Chmelíková, nutriční terapeut.

Zdroj: informace získané studiem v oboru nutriční specialista na 1. lékařské fakultě UK, doplněné z odborné literatury: ZLATOHLÁVEK, Lukáš. Klinická dietologie a výživa. Druhé rozšířené vydání. Praha: Current media, 2019. Medicus. ISBN 978-80-88129-44-8., Osteoporóza - prevence a léčba. Www.ikem.cz online., cit. 2020-04-27., Dostupné z: https://www.ikem.cz/cs/osteoporoza-prevence-a-lecba/a-1998/ , Jídelníček při osteoporóze. Www.vimcojim.cz , online, 2017, 8.11.2017., Dostupné z: https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Jidelnicek-pri-osteoporoze__s10012x10072.html .

Máte děti? Chcete vědět, jak by se měly správně a zdravě stravovat? Zajímá vás názor profesionálů? Navštivte náš kurz správné výživy dětí a my Vás vše naučíme!