Optimální výživa při ateroskleróze

Ateroskleróza je chronické onemocnění, které vede ke změnám cévní stěny. Na vznik onemocnění, podmíněných aterosklerózou, jako jsou např. angina pectoris, akutní infarkt myokardu, cévní mozková příhoda (lidově mrtvice) má vliv řada faktorů.

Mezi faktory, které nelze ovlivnit patří věk, pohlaví či genetická zátěž v rodině. Naopak rizika, která dokážeme ovlivnit a tím výraznou měrou zamezit tomuto onemocnění, spadají do našeho životního stylu.

Mezi ovlivnitelné rizikové faktory patří kouření, nevhodná strava bohatá na nekvalitní tuky a jednoduché sacharidy s minimem vlákniny, stres, nedostatek pohybové aktivity, obezita. Už redukce hmotnosti o 5–10 % dokáže výrazným podílem snížit krevní tlak, zlepšit cholesterolový profil či dobře kompenzovat diabetes.

Cíle antisklerotické diety:

V základních bodech a hodnotách příjmu na osobu/ den.

  • Vláknina mezi 25–30 g, u rizikových osob i více
  • Komplexní (složené) sacharidy nad 40 %, rizikoví jedinci 45–55 %
  • Bílkoviny 12–13 %
  • Jednoduché sacharidy (cukry) do 10 %
  • Tuky max. 35 %, v riziku 20–30 %
  • Nasycené mastné kyseliny (především z živočišných zdrojů) 15 %, ideálně 10 %
  • Poměr polynenasycených/ saturovaných kyselin nad 1,0
  • Cholesterol do 300 mg
  • Sůl do 7-8 g

Z dlouhodobého pohledu se celkem dobře uplatňuje vliv tzv. středomořské diety.

Jak by měl vypadat jídelníček dle středomořské diety:

Dno

Na samé dno pyramidy je řazen pohyb a fyzická aktivita jako základ zdravého životního stylu a prevence onemocnění.

Základna

Hned nad ním, do základny pyramidy, jsou zařazeny především celozrnné výrobky – celozrnné pečivo, kvalitní zdroje sacharidů (přílohy), jako jsou brambory, batáty, všechny obiloviny, tzn. rýže, těstoviny, quinoa, kuskus, bulgur, ovesné vločky, jáhly, pohanka aj.

Dále zde najdeme zeleninu a ovoce, u kterých platí, že pacienti s onemocněním kardiovaskulárního systému, by měli konzumovat až 1 kg ovoce a zeleniny (s převahou zeleniny).

V neposlední řadě se do základny řadí také luštěniny – červená a zelená čočka, klasická čočka, fazole, cizrna, hrách, protože obsahují nejen kvalitní zdroje sacharidů a vlákninu ale i velmi pestré složení rostlinných bílkovin.

Nesmíme zapomínat ani na dostatečné množství oříšků a semínek, ale pouze čistých – bez kořenících příměsí a soli.

Spodní patro pyramidy zahrnuje také kvalitní rostlinné oleje a tuky – avokádo, olivový olej, v našich podmínkách i olej řepkový a pro dochucení pokrmů také bylinky a koření. Opět je ale potřeba dbát na to, aby bylinky a koření byly ve své čisté formě, nejlépe bez příměsi soli a glutamátů.

2. patro

Druhé patro pyramidy obsadily ryby a mořské plody. Není třeba se zaměřovat pouze na ryby ze zahraničí, i ryby z Česka dokážou velice dobře posloužit jako vhodné zdroje tuků, vitamínů a kvalitního libového masa. I podle českých doporučení by se ryby měli konzumovat 2-3 x týdně. Z mořských ryb lze doporučit lososa, tresku, tuňáka, pražmu, z českých potom pstruha, lína, cejna, okouna či štiku.

3. patro

Předposlední patro zahrnuje tzv. bílé maso – kuřecí, krůtí, ideálně méně tučné části, jako jsou například prsní řízky. Nicméně ani ostatní části drůbeže nejsou nevhodné, jen je potřeba následně počítat s menším množstvím tuku v dalších pokrmech, protože např. kuřecí stehna jsou tučnější než prsa a obsahují nasycený tuk.

Společně s drůbežím masem jsou zde uvedeny vejce, jako kvalitní zdroj bílkovin a tuků. Dále kvalitní sýry a jogurty. Doporučujeme vybírat polotučné varianty, plnotučné mají vyšší množství nasycených mastných kyselin, které je z pohledu antisklerotické diety dobré omezovat.

Vrcholek

Samotný vrchol pyramidy obsahuje sladkosti, dezerty, a nově i červené maso. Tyto položky by se měli v jídelníčku vyskytovat zcela výjimečně.

Součástí středomořské stravy je také pravidelné pití neperlivé čisté vody a jedné sklenice červeného vína pro ženy a max. dvou sklenic pro muže.

Pokud shrneme informace z pyramidy, člověk by měl v rámci středomořské diety denně konzumovat: celozrnné výroby, oříšky, oleje, bylinky, luštěniny, lehké druhy masa, zeleninu a ovoce. 2x do týdne by měl mít ryby a průběžně, ne však každý den mléčné výrobky a vejce. Strava je zaměřená na čisté potraviny, minimálně průmyslově zpracované, kořeněné nebo dochucované.

Při dodržování tohoto schématu se zachováním pravidelné pohybové aktivity, je možné výrazně snížit riziko vzniku aterosklerózy a jí podmíněných chorob.

Autor článku: Bc. Lucie Chmelíková, nutriční terapeut.

Zdroj: informace získané studiem v oboru nutriční specialista na 1. lékařské fakultě UK, doplněné z odborné literatury: ZLATOHLÁVEK, Lukáš. Klinická dietologie a výživa. Druhé rozšířené vydání. Praha: Current media, 2019. Medicus. ISBN 978-80-88129-44-8., SVAČINA, Štěpán. Poruchy metabolismu a výživy. Praha: Galén, c2010. ISBN 978-80-7262-676-2., THE MEDITERRANEAN DIET. Https://oldwayspt.org/: A Food And Nutrition Nonprofit Helping People Live Healthier, Happier Lives [online]. [cit. 2020-08-30]. Dostupné z: https://oldwayspt.org/traditional-diets/mediterranean-diet .

Máte děti? Chcete vědět, jak by se měly správně a zdravě stravovat? Zajímá vás názor profesionálů? Navštivte náš kurz správné výživy dětí a my Vás vše naučíme!