Histaminová intolerance

V dnešní době pokročilých diagnostických možností se relativně snadno zjistí mnoho běžných známých onemocnění jako vysoký krevní tlak, diabetes mellitus, zvýšená hladina cholesterolu apod. I následná léčba může být relativně snadná. Obtížnější situace nastává, když člověka dlouhodobě trápí nespecifické obtíže, které se objevují u mnoha jiných onemocnění.

Histaminová intolerance se vyskytuje (alespoň podle známých statistik) u 1-3 % populace. Je mnoho lidí, kteří histaminovou intolerancí trpí, ovšem diagnostikována u nich pro různorodost zdravotních obtíží zatím nebyla. Čím je zrádná, proč je těžké ji objevit, a ještě hůře léčit, je obsahem tohoto článku.

Histamin je látka, které se nedá zcela vyhnout. Je to hormon, který lidské tělo samo tvoří. Zároveň se vyskytuje v celé řadě potravin a v našem těle je odbouráván. Vyskytuje se zejména ve fermentovaných potravinách, v plísňových sýrech, červeném vínu, čokoládě, uzeném masu atd.

Příčiny histaminové intolerance

Histaminová intolerance- zkratka (HIT), nejčastěji vzniká, pokud nedochází k včasnému a dostatečnému odbourávání histaminu, což vede k jeho hromadění v těle. Odbourávání histaminu má na starost enzym diaminoxydáza, zkráceně DAO.

Výskyt HIT může způsobit také:

  • Nadměrný stres
  • Častá konzumace potravin s vyšším obsahem histaminu
  • Mohou ji způsobit určité léky
  • Toxické prostředí
  • Zánětlivá onemocnění střev jako např. Crohnova choroba
  • Intolerance lepku, laktózy
  • Dlouhodobá léčba antidepresivy, antibiotiky, antirevmatiky aj.

Pokud se objeví HIT jako sekundární projev některého z onemocnění vyžadujících léčbu výše zmíněnými léky, je šance, že po ukončení léčby, postupně odezní. Pokud se objeví v návaznosti na zánětlivé onemocnění střev, pak je šance mnohonásobně nižší.

Příznaky naznačující možnou histaminovou intoleranci

Diagnóza HIT je velmi složitá, protože pacienta často trápí příznaky, které si málokdo s HIT spojí. Dalším problémem je to, že se symptomy neobjeví vždy hned po konzumaci daných potravin, ale s větším časovým odstupem a následně už si málokdo tyto symptomy dá do souvislosti s tím, co za daný týden jedl.

Mezi nejčastější příznaky patří:

  • Dechové obtíže: kýchání, kašlání, astma bronchiale, projevy chronické rýmy
  • Zažívací obtíže: nadýmání, průjmy, křeče v oblasti břicha, nechutenství, zvracení, bolesti břicha, zácpa
  • Kožní obtíže: kopřivka, svědění kůže, suchá kůže, pocit pnoucí kůže
  • Srdeční obtíže: zrychlený tep- tachykardie, výkyvy krevního tlaku, pocit bušení srdce, apod.
  • Časté bolesti hlavy, únava, poruchy spánku
  • Otoky: otoky víček, nohou a rukou, zadržování vody v těle

Terapie

Pokud je pacientovi diagnostikována histaminová intolerance, je mu doporučena speciální nízkohistaminová dieta. Při prvním pohledu na nevhodné potraviny často propadá zoufalství, protože má pocit, že nemůže v podstatě nic jíst. Jak tedy správně začít s nízkohistaminovou dietou?

Správný postup je začít s tzv. eliminační dietou. Prvním krokem je, držet se seznamu povolených potravin a konzumovat v první fázi jen tyto potraviny. Důležitou součástí je psát si stravovací deník. Všechny pocity a příznaky, které může jídlo vyvolat, zapsat k danému pokrmu na papír. Je to důležitý krok k vlastnímu poznání, které konkrétní potraviny vadí danému člověku.

Dále je potřeba, aby jídlo bylo jednoduché, složené ze dvou nebo tří ingrediencí, žádné výrazné chutě ani koření. Stejně tak platí, že všechno musí být absolutně čerstvé. Není možné dojídat jídlo druhý den, ohřívat v mikrovlnné troubě nebo dlouhodobě skladovat potraviny v mrazáku. Všechny tyto úpravy zvyšují obsah histaminu v pokrmech.

Povolené jsou čerstvé druhy masa a ryb (pozor na správné skladování), zelenina- především zelená, brambory, luštěniny, z ovoce meloun, hrozny, granátové jablko, hrušky, dále bezlepkové obilniny, nekvašený chléb, čerstvé máslo, rostlinné oleje a další. Seznamy lze snadno dohledat na internetu.

Nekonzumovat:

  • Konzervované, zavařované, nakládané potraviny
  • Mražené a konzervované polotovary
  • Fermentované a zrající potraviny
  • Uzené potraviny
  • Nevařit a neohřívat vícekrát potraviny
  • Všechny potraviny musí být vždy čerstvé
  • Na začátku zcela vyřadit alkohol

V jídelníčku je potřeba vynechat nejen alkohol, zrající sýry a čokoládu ale také vše, co je nějakým způsobem průmyslově zpracováno a zakonzervováno, tzn. je určeno k dlouhodobému skladování.

Eliminační dieta se drží několik týdnů, u každého je doba individuální, minimálně by však měla trvat 4 týdny. Důležité je, během té doby vysledovat potraviny, které dotyčnému nejvíce vadí, a zároveň, jaké množství potraviny je již nežádoucí. Každý má bohužel toleranci jinou, proto někdo může sníst např. celý banán bez problémů a někdo bude pociťovat obtíže již při ½ banánu.

Ve druhé fázi, je potřeba nové potraviny, které chce pacient vyzkoušet, zařazovat postupně a po malých dávkách. Nejprve samostatně a až po fázi, kdy se skutečně neprojeví žádné obtíže, zkombinovat s dalšími potravinami. Pokud se objeví silná reakce na danou potravinu, je vhodné ji alespoň na 2 další týdny vyřadit.

Toto je nejnáročnější část celého léčebného procesu, protože je potřeba se pečlivě sledovat a zároveň překonat strach, zařazovat nové potraviny. Často se stává, že se pacient drží několika málo potravin, které konzumuje neustále, protože ví, že tyto mu neublíží, nicméně se tak nutričně ochuzuje o mnoho důležitých látek. Touto cestou tzv. pokus- omyl a pečlivým psaním stravovacího deníku, se může pacient dostat do fáze, kdy ví, co může jíst a seznam povolených a vhodných potravin je relativně obsáhlý. Jen je potřeba vydržet, zkoušet a nebát se.

Autor článku: Bc. Lucie Chmelíková, nutriční terapeut.

Zdroj: informace získané studiem v oboru nutriční specialista na 1. lékařské fakultě UK, doplněné z odborné literatury: Histaminová intolerance - HIT. Https://www.celostnimedicina.cz/ [online]. 4.4.2012 [cit. 2020-11-23]. Dostupné z: https://www.celostnimedicina.cz/histaminova-intolerance-hit.html; Potraviny při histaminové intoleranci. Https://www.proalergiky.cz/ [online]. [cit. 2020-11-23]. Dostupné z: https://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/potraviny-pri-histaminove-intoleranci; Histaminová intolerance: onemocnění, která vám obrátí život vzhůru nohama. Https://vitalweb.cz/ [online]. 17.10.2019 [cit. 2020-11-23]. Dostupné z: https://vitalweb.cz/692/histaminova-intolerance-onemocneni-ktera-vam-obrati-zivot-vzhuru-nohama; Histaminová intolerance: Co je to Syndrom histaminové intolerance? Https://aspoonofhistamine.com/ [online]. [cit. 2020-11-23]. Dostupné z: https://aspoonofhistamine.com/histaminova-intolerance-hit/co-je-histaminova-intolerance/

Máte děti? Chcete vědět, jak by se měly správně a zdravě stravovat? Zajímá vás názor profesionálů? Navštivte náš kurz správné výživy dětí a my Vás vše naučíme!