Guidelines 2015

Naučte se správně resuscitovat v našich kurzech první pomoci

Na základě výsledků výzkumů, které probíhaly v pětiletém období, vydala v říjnu 2015 Evropská resuscitační rada nové guidelines neboli směrnice či doporučené postupy. Obsahují doporučené postupy při resuscitaci pro profesionální i laické záchranáře. Tato doporučení jsou základním stavebním kamenem pro záchranné složky celého světa.

Guidelines jsou poměrně obsáhlou literaturou, čítající několik set stran. Poprvé obsahují doporučené postupy pro laickou první pomoc, pomoc při záchraně z laviny a také zásady výuky první pomoci. Zde je nutno podotknout, že ne všichni jednotlivci či organizace, zabývající se v ČR výukou první pomoci, se těmito zásadami řídí.

Pojďme se podívat na doporučený postup pro laickou veřejnost:

  • Vždy myslete na vlastní bezpečnost
  • Zjistěte stav vědomí: Oslovte pacienta, zatřeste s ním, popřípadě použijte bolestivý podnět. Pokud je v bezvědomí, zkuste přivolat pomoc kolemjdoucích lidí a zkontrolujte stav dýchání.
  • Zkontrolujte dýchání: Zakloňte hlavu a poslechněte si dýchání pacienta, pokud dýchá normálně, otočte pacienta do zotavovací polohy. Pokud slyšíte chroptění, nevidíte dechové pohyby, nebo neslyšíte vůbec nic, zahajte NEPRODLENĚ KPR.
  • Zavolejte ZZS: Zavolejte na tísňovou linku. V České republice doporučujeme volat linku 155.
  • Zahajte resuscitaci: Stlačujte na prostředku hrudní kosti do hloubky 4 – 6 cm, vždy na pevné podložce, nejlépe na zemi. Frekvence kompresí je 100 – 120 za minutu. Nebojte se, že pacientovi ublížíte. S největší pravděpodobností má zástavu krevního oběhu a tady už můžete jen pomoct.
  • Umělé dýchání: Doporučený postup je provést 2 vdechy po 30 stlačeních hrudníku, tedy v poměru 30:2. Nedýchejte v případě, že to neumíte, nebo se na to necítíte. Pro Vaši ochranu lze použít resuscitační roušku. Základem je vždy co nejlépe prováděná nepřímá srdeční masáž.
  • AED: Jakmile je AED dostupné využijte ho! Každé AED má hlasového průvodce, který Vám s resuscitací pomůže.

Kompletní guidelines naleznete zde: www.cprguidelines.eu

Náš TIP: Při volání ZZS použijte hlasitý odposlech, nebo handsfree, uvolníte si tak obě ruce pro resuscitaci.

V současnosti je dostupných několik aplikací o první pomoci pro chytré telefony. Použití těchto aplikací je v reálné situaci téměř nemožné. Na ovládání telefonu potřebujete minimálně jednu ruku, na resuscitaci potřebujete obě ruce!!!

Sebekvalitnější návod, aplikace nebo příručka, Vás nepřipraví na reálnou situaci. To co Vám výrazně pomůže tyto situace zvládat je absolvování kvalitního kurzu první pomoci. Na kterém si budete moct vše řádně vyzkoušet a natrénovat pod vedením profesionálních záchranářů.

Algoritmus základní KPR

Chcete se naučit mnohem více a vše si důkladně prakticky vyzkoušet? Chcete se učit od profesionálních záchranářů? Vyberte si z naší nabídky kurzů první pomoci a my Vás vše naučíme!